Elsőre simán azt hittem, hogy egy skandináv kriminek álltam neki. A helyszín, a cím, az egésznek a hangulata azt juttatta eszembe. Meg is döbbentem, amikor rádöbbentem, hogy itt nem svédek, hanem németek fognak nyomozni meg halni és bűnözni.
Nem egy hosszú sorozat ráadásul. Az első évad két nyomozást tartalmaz, időben kicsit elválasztva egymástól. Kb.
úgy is nézhető, mintha két filmet nézne meg egymás után az ember. Teljesen jól működne úgy is, és még arra sincs szükség, hogy az egyik nézéséhez ismerjük a másik részt. Teljesen külön léteznek, éppen csak azonos személyeknek fognak nyomozni benne.
Azt különben okosan csinálták, hogy nem a fő nyomozót tették be a központba. A német vidéket ismerjük meg, ahol a parton egy holttestet találnak. A helyiek nagyon balesetnek, legfeljebb öngyilkosságnak akarják kezelni. Lesz is kisebb kiakadás, amikor Femke rendőrnő a főnökét megelőzve jelenti az esetet és nyomozói segítséget kér a városból. Így érkezik meg ide Tjark Wolf nyomozni, akinek jó érzéke van hozzá, hogy megtalálja a rejtett bűnöket. Így mire a helyiek észbe kapnak, már egy sorozatgyilkos után nyomoznak, aki a parton rendezte be a temetőjét.
A főszereplő, az igazán nyomozó szereplő Wolf, de Femke lesz az, akinek az oldalán egyre mélyebbre merülünk a nyomozásba és Wolf munkamódszerébe. Ő különben eredményes, de nem a főnökei kedvence a stílusa és a megszállottsága miatt. Igen, Wolf is olyan figura, akit el tudnék képzelni egy skandináv krimibe. Rendőrnek zseniális, mindenen át megoldja az eseteit, de nem nézi, közben milyen benyomást tesz vagy milyen a szervezeti politika. A magánélete meg szinte nincs is. A legerősebb kapcsolata a beteg apjához köti.
Femke már csak azért is jó ellenpont neki, mert a fiatal nő lelkes, kb. nehéz is rendőrnek elképzelni, inkább egy óvodába passzolna gyerekek közé. Más nyomozók is kapcsolódnak majd a történeteikhez és hol segítőként, hol a helyzetek oldásában lesz szerepük.
Illetve, a második részben az egyikük megszakadt ügyét viszik majd végig. Abban Caylan rég nyomon van egy ügyében, de amikor igazán közel kerül, merényletet követnek el ellene. Nem közvetlen arra az ügyre áll rá Wolf, de az lesz a célja, hogy azt a nyomozást is végigvigye.
Mert bizony a második részre már Wolf egyértelműen a központi karakter és az ő nyomában járunk. Femke és a csapat ott is megvannak, de már bevezetés vagy átkapcsolás. A legtöbbet a férfi nyomában járunk, a magánéletébe is kicsit jobban belelátva.
Az ügyek különben teljesen mások és a helyszín is változik. Vidékről indulunk, a második nyomozás pedig egyértelműen nagyvárosi történet.
Filmszerű. Amit egy krimiben lehet várni, ebbe szépen beépítették. Nem az akció, a nyomozás és a részletek összeillesztése lesz benne a lényeg. Azért próbálkoznak meglepni is, és végig fenntartani a figyelmet. Teljesen nézhető darab.
Igazán kiemelni nem tudok belőle, de legalább rossz élményt sem. Nekem az maradt meg belőle leginkább, hogy a németek ellenére mennyire el tudom képzelni skandináv kriminek is.
