Minden napra egy film

Minden napra egy film

Sorozatnéző

Countdown, Criminal Minds, Murderbot, Poker Face, Resident Alien, Smoke

2025. július 06. - BBerni86

Nincs fejlemény a Countdown (s01e04) esetében. Pont az lett, amit vártam a legutóbbi rész végén megsérült szereplő kapcsán. Ackles karaktere ugyanúgy szórja az utalásokat a betegségére. Még mindig túl sok a szereplő, hogy érdemben mozgassák őket. El is érte a sorozat, hogy sokkal szívesebben nézném, amit a robbantani akaró fehérorosz ténykedik. Már most egymaga okosabbnak tűnik, mint az egész speciális osztag. Csak nem úgy járok, mint a Criminal Minds esetében és lesz egy újabb Elias-effektusom? Emlékezetes rész... hát nem volt. Minimális nyommal haladtak előre. Talán az, amikor a merénylő szépen kiszúrta őket, mielőtt bármit is tehettek volna. És ők a profik? Jaj.

 

Beléptünk a végjáték zónába: a Criminal Minds (s18e09) egy dupla rész felét hozta. Minden a végére van kihegyezve, az egész rész azért történt. Közben némi választ is kaptunk, miért nem tud előrelépni a BAU, és tovább ragozták, mennyit változott Elias. Nincs heti ügy sem, már a hálózat tagjait igyekeznek megtörni, hogy az utód nyomára akadjanak. Hiányzik, amikor ők voltak az elit és együtt annyira okosak voltak. Ez már egy más sorozat, de akkor is. Emlékezetes rész - amikor kaptak egy jó nagy dobozt és kiderült, mi van benne.

 

Újabb utolsó előtti rész és a Murderbot (s01e09) végre hozta a pörgést és akciót, amit vártam tőle. Nagy000murderbot19.jpg összecsapás, humor, Skarsgard robotikus színészi munkája. Ez összeállt és még érzelmi téren is kerekedik. De igazság szerint azt szeretem benne legjobban, hogy sci-fi, komolyan is lehet venni, közben meg humoros is. Nem paródia, de néha közel van hozzá. A regénynél is jobban sikerült megtalálni azt a határvonalat, ahol szórakoztatva vagyok, mégsem egy buta műsort nézek. A kedvenc részem? Annak a gagyi úrszappanoperának újabb felhasználási módjai. Murderbot képes még aktív akcióban is azt használni... Hát igen, egy sorozatjunkie már csak ilyen... Vagy a vetődés az elmaradt robbanással. Megvolt a rész pillanatai! Ezt különben egész kereken zárták, nem olyan nyitott vége van, mint a fentinek.

 

000poker211.jpgMég egy félrész a vége előtt: Poker Face (s02e11). Itt azt a trükköt választották, hogy nem teljesen új szereplőket hoztak. Vagyis, megint volt FBI ügynök, meg egy olyan bűnöző, akinek már volt dolga Charlie-val. Ha jól rémlik, ő az a nő, akinek a férje azért lett spicli, hogy a család kiszállhasson a maffiából. De amiért érdekes volt az eset, hogy van profi bérgyilkosunk, és talán először sikerült megvezetni Charlie-t. Ha nem is szemtől szembe hazudva, de most ő van a vesztes helyzetben. Nagy rohanás, szokott felépítés, csak a csavar a végén az új. Az nem szokott lenni ebben a sorozatban, de most kell az átvezetéshez. Megvolt a sztárszereplő is - a bárgyilkost ki ismeri meg? Szerintem elég sokan. Azért meg külön jár a pacsi, hogyan idéztek meg a Columbót és vállalják fel, hogy arra emlékeztet ez a show is, ha nem is pont ugyanolyan.

 

Újabb lassú haladás és lelkizés a Resident Alien (s04e05) kapcsán. Ennyire meg akarnak felelni a plakátnak? Mert bizony Harry azt tanulja, hogyan legyen ember és milyen kapcsolatokat alakítson ki. Volt is nem egy idióta helyzete - akár a Bridgettel közös horgászaton, vagy a lánykérésnél. Menteni kellene a világot, az elrabolt gyerekeket, a bolygót - Harry meg a magánnyal küzd? Jaj. Most is sokkal inkább néztem, amit a polgármesterék és a seriffék alkottak. Ott bízom benne, hogy valami már lesz, mert kibukott, hogy ki mit tud és már elkezdhetnének beszélni is egymással. A rész színésze viszont Terry O'Quinn, a legemberibb monológot és tanácsokat adta félig robotként.

 

Végül, egy új is. A Smoke (s01e01-03). Szerintem sokat mond, hogy Dennis Lehane nagyon benne van az elkészültében. Építkezős, motívumokkal és személyiségekkel dolgoznak. Itt pontosan látjuk, ki mit és miért tesznek. Lelkileg felépíti a szereplők pokoljárását és át lehet érezni a helyzetüket. Még a sorozatgyújtogatókat is. Mert bizony ötlet van benne bőven: az egyik, hogy a lefokozott nyomozónak együtt kell dolgozni a tűzvizsgálóval és egy érdekes páros jön így össze. A másik, hogy hamar oidipuszi lesz ez a nyomozás és az tovább fokozza a társak közti dinamika kényességét. A harmadik, hogy mutatják is, tényleg bele tudnak vinni, hogy mi van a szereplők fejében. Freddy esetében iszonyatosan jól meg van csinálva, hogy mit jelent neki a tűz, hogyan vonzza és mondhatni bűvöli meg. Tetszik benne, hogy nem fekete-fehér szereplőkkel dolgozik. Itt mindenkinek van szennyese, erőssége és végtelenül emberiek. Nem hősök vannak, hanem döntéseket hozó emberek. Ráadásképpen egy erős szereplőgárdát kapunk: Taron Egerton a gyújtogató tűzoltó, és iszonyat jó pillanatai vannak. A kedvenceim a családi jelenetek, amikor majd felrobban, de felveszi a bájvigyort, amivel kb. ijesztőbb, mintha tombolna egyet. Hannah Emily Anderson meg remekül reagál rá, már egészen ki vagyok rá hegyezve, mikor rezzen össze a férjétől, miközben ő a házasságukban az erősebb, az elnyomó fél. Jurnee Smollett a nyomozónő, szintén démonokkal hadakozva. Neki az eltökéltté váló arckifejezése a tetszetős - amikor már szinte összeomlik, de megrázza magát és megy előre. A Black Bird stábkából, készítőiből vannak itt sokan. Az alap is hasonló - egy megtörtént esetet feldolgozó podcast. Azt a szériát is nagyon szerettem, már ettől is sokat várok. Eddig bejön, reméljük, bírják a végéig. Nekem különben jobban tetszett a kritikusoknál, náluk valamivel közepes fölé.000smoke.jpg

Végtelen Világok Válsága

Igazság Ligája animáció

Bár három részben jött ki, egynek fogom kezelni. Úgy is néztem, egy animációnak. Nem is értem, mi értelme trilógiának szétszedni. Ok, azért értem. Mindegyikben kicsit más a központi szereplő. Meg a hossza - egyetlen, nagy filmként azért sok a játékidő.

A történet viszont nem igényelné, hogy többször fussunk neki. Folytatja a DC filmeket, ha csak a 3. részre is esett le, miképpen. Ugye, az volt az utolsó kép a megnyert, de nagy veszteségeket követelő Darkside elleni rész végén,vegtelen1.jpg hogy Constantine elküldte Flash-t egy küldetésre. Ehhez képest most egy úgymond hátköznapi valóságban látjuk Flasht, bár ő érzi, hogy valami nem stimmel. Tudja, hogy az esküvője körül valami történt. Innen indulunk és bonyolódik majd egyre jobban a cselekmény.

Ha kicsit össze akarom fogni, akkor az első epizód Flashé. Ahogy összerakja, mi történt, miért van annyiféle emléke. Majd rájövünk a filmek tétjére: a multiverzum összeomlóban van. A második részben a világokat elpusztító hullám ellen létrehozott technikát védik, miközben mélyebben belemegyünk a kezdetekbe. Kara oldalán más szemszögből látjuk a helyzetet, új szereplőket vonnak be. A végére pedig jönnek a válaszok: mindent megértenek és kell egy nagy terv, hogy mindenkit megmentsenek.

Kerek, összeáll és vannak benne kifejezetten jó ötletek. Összeeresztenek olyan szereplőket, akik más világokból ismerik egymást, vagy éppen saját más verzióikkal dolgoznak össze. Superman pl. van fiatal verzióban, Louis oldalán, vegtelen2.jpgmíg egy más világban már meggyászolta az elvesztett ember feleségét és már Wonder Woman oldalán küzd az igazságért. Batman az egyik világban megrögzött magányos farkas, míg máshonnan érkezik a Macskanővel közös lánya vagy éppen Thaliával közös fia, Damian vagy az általa felnevelt Dick. Jól össze lehet belőle nézegetni, mennyire széles már a DC világ és milyen sok történet van benne. Arra ugyan nincs válasz, hogy az egyes verzumok időben miért vannak elcsúszva, de különösebben nem zavart.

Zsánereket is kever. Az alap az akció - harcolnak a világokat veszélyeztető fenyegetéssel - legyen az hullám, dinoszaurusz vagy éppen olyan lény, aminek a kiütéséhez egy kriptoni önfeláldozására van szükség. Közben krimi is, mert az első felében nyomozni kell, mi is történik éppen. A válaszokkal együtt bejön a sci-fi, világokat összekötő lényekkel és olyan technológiával, ami egy sci-fi történetben is teljesen jól működbe. A fantasy is bekapcsol, hiszen a végső válaszok megadására megérkezik Constantine, vele a mágia. Ő különben az eredeti verzióban jön, szőkén és angolul.vegtelen3.jpg

Ha ezt megjegyeztem, ide írom, hogy alapvetően a megszokott külsőt, a hagyományos képregényes alakot formálják a szereplők, nem vették át az élőszereplős módosításokat. Vagyis, pl. Aquamen szőke szépfiú maradt és nem Momoa egzotikusabb megjelenése lesz a mérvadó. Azt nem vettem észre, hogy az eredeti szinkronszínészekre szabtak volna bárkit is, de az DC animációban nem is szokott lenni.

A filmek külcsíne a szokott. Nem tudnék kiemelni semmit, amiben több vagy más lenne, mint a történetívbe tartozó egyéb filmek. A borítók ezért becsapósak is, fel vannak turbózva. Ennél sokkal rajzoltabb, hagyományosabb a filmes megjelenés. Ha csak a borítókat nézem, akkor más az, amit ténylegesen kaptam. Mivel az előző filmek is ilyenke voltak, különösebben nem zavart a dolog, azzal még kicsit játszani is lehetett, hogy más univerzum, kicsit másképpen néz ki a figura. De az nem indokolja, miért csaltak a képekkel.

Amit némileg sajnálok, hogy nem lett eredetibb a vége. Három külön film, így azt nem rovom fel neki, hogy vannak fillerek benne. Bele kell számolni, hogy csak én néztem egybe passzióból. De a vége... Melyikben is, talán az Arrow volt, ami majdnem ugyanezt játszotta meg. Most komolyan, megyünk vissza a startlapra? Hányszor még?

Mindent összevetve egynek elment, aztán most érdeklődve várom, innen viszik-e tovább, vagy megint külön DC animációk jönnek. Már van is ékülönben, Batman japán része, de arról majd máskor.

Kuglóf-különítmény

Bajor rapszódia 10.

A héten is sort kerítettem egy kis bajor kirándulásra. Egyetlen probléma van vele: annyira egy minőségben készülnek a részek, hogy újat nem tudok már mondani róla. A színészektől kezdve a hangulatán át minden nagyon hasonló az egyes filmekben.

A regények között különben ez az egyik szimpatikus, ezt már olvasni is szerettem. Azt nem állítom, hogy éles 000kuglof.jpgemlékeim maradtak róla, de eléggé össze van mosódva a fejemben ez a Franz Eberhofer világ. Van változtatás - pl. a regényben nem az egyik rejtély, hogy Franz vajon Lottó Ottó apja-e. A filmben viszont visszatérő elem volt, hogy kamaszként Franz összefeküdt az anyjával és nem tudja, ilyen kapocs van-e köztük. A nő ugyanis kikapós volt, más is lehet az apuka. Susi persze rápörög, amikor kiderül a dolog, de ez már egy másik történet.

Egyre nagyobb a kis Paul és már neki is adnak humoros jeleneteket. A család szépen bővül és Franz testvére is egyre jobban beilleszkedik a történetbe. Már a filmre is igaz, hogy nem értem, Franz miért van annyira a bátyja ellen. Ok, Leopold más alkat, mint ő, de nem egy elviselhetetlen vagy rossz alak.

Az állandó stábból pedig megvan a nagyi és az apa, meg természetesen Rudi. Nyomorult, nagyon nem találja el, milyen ajándék kell a barátjának. Az állatmenhelyről szerez egy kutyát a családnak és kb. Franz az egyetlen, aki nagyon kiakad ezen, a többiek gyorsan megszeretik és befogadják az új ebet. Csak a neve borzalmas, de az már a könyvben is így volt. Liselotta, vagy valami ilyesmi.

Továbbra is idegesít, amikor Rudi kiakad valamin. Franz és Rudi már összeszokott nyomozócsapat, de Rudi hajlamos azon búsongani, hogy addig tart a barátság, amíg Franz akar tőle valamit, különben rá se nyitja az ajtót. Ennek most lesz némi ellensúlya, erősíti a baráti vonalat, de igazából ez sem újdonság.

A krimi Lottó Ottó körül bonyolódik, nem véletlenül kerül a történetbe. Szerencsejáték-adósság, felgyújtott bolt, meg hasonlók. A regény krimisebb volt, de azért a filmben is volt nyomozás.

Csak éppen ezt nem kriminek nézem. A bajor kisvárosi hangulat, Franz és Rudi dinamikája, meg az Eberhofer család őrülete, ami eladja. Ez megvolt most is. Ezeknek a filmeknek, ennek a résznek is szerves része, hogy különc, mosolyognivaló emberek sorát és helyzeteket mutat be, de még nem csúszik át paródiába.

Különben, felmerült bennem, hogy a mostanában divatos tematikus nyaralást erre is rá lehetne húzni. Ahogy van már Hegyi doktor - túra, Eberhofer is lehetne. München és egy kis bajos kisváros simán beleférne.

Addig is, lehet nézni filmen, még egy rész biztosan van, amit nem láttam. De majd fogom!

So Help Me Todd

2. évad

Hogy is szoktam mondani? Ha nem bírod a befejezetlenséget, menekülj? A helyzet az, hogy a 2. évad egyben a sorozat vége is. Ami ennél is rosszabb, hogy nagyon sok mindent nyitva hagytak. Mondhatni, minden téren maradtak kérdőjelek, de már nem kapták meg az esélyt, hogy egy 3. évadban jöhessenek a válaszok is.

Ez az évad rövidebb is. Míg az első 21 epizódot számlált, ebben csak 10 részt forgattak le. Ha lenne egy lezáró film,000todd2.jpg a közérzetem jobb lenne, de nincs. A lényeg: rövidebb és befejezetlen. Ettől még jó szórakozás tud lenni, csak éppen én is abba a kategóriába esem, akit idegesít, ha nincsenek szépen elvarrva a szálak. Itt nincsenek!

Az alapok különben változatlanok. Margaret már társ a cégben, de ezzel együtt szembesülnie kell azzal is, hogy mennyire rosszul állnak anyagilag. Nagyon komoly leépítések, megszorítások kellenek, hogy valahogy életben maradjanak. Hajtják is az új ügyfeleket és igyekeznek őrizni a látszatot, mert a nehézség látszata már elég lenne a bukáshoz.

Todd pedig visszakapta az engedélyét, így már magánnyomozóként ténykedhet. Szélesedik a paletta, mert külső ügyeket is vállalhat, vagy más ügyvédeknek is segíthet a cégnél. Lesz ezekre is példa, de alapvetően megmaradtak az anya - fia nyomozások családi összmunkával, bevonva az idősebb testvéreket is.

Némi krimi meg is maradt a sorozatban, de azt vettem észre, hogy inkább a másik zsánert kezdték el erősíteni. Vagyis, a komédiát. Kb. mindenből képesek a nevettetést kihozni, mint Allison magánéleti válságából is. A doktornő nem érzi úgy, hogy maga választotta életet él és robbant. Elválik, keresi a helyét és nem nagyon találja. Cserélődnek a szerepek Todd és közte, ezt nem győzik hangsúlyozni.

Tettek bele romantikus szálakat is - Margaret és Gus továbbra is keringenek egymás körül. Szimplán együtt is lennének, ha ne bukkant volna fel a nő válófélben levő férje, aki mindent visszacsinálna. Azért hálát adok, hogy Todd és Susan szálát elengedték. A nő megnősült, Todd beletörődött és már csak barátok lesznek. Ezt erősíti, hogy egy cserfes boltoslány személyében új lány kerül Todd mellé. Itt is megjátszották a szerepek cserélődését - Todd komolyodott és tervez, míg a lány szabad szellem és sokkal lazább, bohókás.

Minden színész jött vissza, én szeretem is a stábot. Nagy kedvencem lett Gus, vagyis Jeffrey Nordling. De a főszereplőknek is jól áll a szerep és még mindig bukkannak fel benne ismerős arcok, ha talán kisebb számban is.

Hangulatban, látványban nem változtattak a korábbiakon. Nagyon kis könnyed, nyomozós családi szappan. Már nem annyira Psych-érzet, próbáltak valami kicsit mást. A jobban kidolgozott tárgyalások, nyomozások nekem hiányoztak, de így is fogyasztható.

Csajos leszek és nem tudok elmenni amellett, hogy még mindig mennyire öltöztették a női főszereplőt. Döbbenet, micsoda márka és kosztüm arzenál vonult fel az évadban. Más sorozatban egy-egy szereplő olyan, mintha soha át sem öltözne. Itt viszont? Gay Harden brutális mi ruhát nem kapott meg.

De a zárójelet bezárom és elköszönök a sorozattól. Szép perceim voltak vele, sajnálom is, hogy törölték. Legalább egy zárás, az nagyon kellett volna neki.

Robbanás a szuperexpresszen

A poén az, hogy ez egy feldolgozás. Van egy 1975-ös japán film, ami ugyanazt a történetet mesélte el kicsit másképp. A technika fejlődött, modernizáltak pár dolgot.

A poén meg az, hogy nem ez jutott eszembe, amikor a filmet néztem. Sokkal inkább a Féktelenül, amiben ugyanez 000robbanas.jpgvolt a szabály: ha lassítasz, felrobbansz. Még az akadályokban és a megoldásokban is látok hasonlóságot. Sőt, még abban is, ahogy az utasokat megmentik a szerelvényről. A másik, meg a Száguldó erőd. Éppen csak fel nem bukkan a lófarkas szakács - mondjuk, itt nem lenne kit levernie. Ez nem olyan jellegű akció.

A történet ugyanis alapvetően azt követi le, hogy milyen problémákat kell menet közben megoldani. Legyen az kanyarodás, az ütközés elkerülése vagy egészen más dolgok. A vonaton meg sokféle ember van, és nem is egyformán reagálnak a vészhelyzetre. Így aztán három fő elem adja össze a történetet: a vonat mozgásban tartása, az utasok viselkedése és a nyomozás, hogy ki és miért teszi ezt.

Talán azért is, mert japán film és egy nevet se bírok megjegyezni, nekem összefolytak a szereplők. Ami leginkább megmaradt, hogy egy törékeny kis nő volt a 'pilóta - vezető', vagyis a mozdonyvezető. A jegyvizsgáló meg a történet hőse, aki összetartotta a csapatot, megoldotta, amit lehetett és végig olyan alázattal, másoknak segíteni akarással dolgozott, hogy a hónap dolgozója helyett az évének is meg lehetne szavazni.

A végére megtudjuk, ki és miért akar robbantani. Ott szépen el is mesélnek mindent, némileg belemagyarázósan. Ami a film során nem derült ki, ott valakinek az elmondásában meghallgatható lesz. Kissé olcsó megoldásnak is érzem, ha értem, miért éltek vele. A játékidőt inkább az akciók és vészhelyzetek töltötték ki.

Érdekes, látványelemként mi maradt meg a fejemben. Nem győzködtem ámulni, Japánban milyenek a vonatok és a menetrend, a kiszolgáló hálózat. Mondjuk úgy, eléggé irigykedtem. Nálunk le sem lehetne forgatni egy magyar verziót, mert se pályánk, se kocsink, ami megközelítőleg ilyen sebességet tudna, az egyéb technika dolgokról, mint a sínváltás, nem is beszélve. Talán csak a kisiklatás menne, de az sem ilyen elegánsan. Ok, epét lenyeltem és elengedtem. Ilyen filmet nem nálunk készítenek és pont.

Számomra ismerős alak nem volt benne, de nem is vártam. Látványos akciófilm, ennyi elvárásom volt. Mondjuk, meg is kaptam, mert maga a vonat és az a technika, már az lekötött. A többi meg ráadás.

The Bear

3. évad

A helyzet az, hogy még nem fejtettem meg, mi a sorozat sikerének titka, illetve miért is nézem. Elég fura nem? Ez az évad kifejezetten pörgette magát, pillanatok alatt végignéztem és mégsem tudom egyértelműen megmondani, mivel érte el nálam, hogy egyik részt nézzem a másik után.

Az igazsághoz tartozik, hogy a kezdet nem volt ilyen. Sőt. Az első részt kb. harmadában már láttam akkor, amikor kijött. Csak éppen annyira fura, zavaró és nem éppen emészthető volt, hogy egészen eddig nem is rágtam át000theb3.jpg magam rajta. Viszont, kijött az új évad, így összekaptam magam és nekiültem megint. Most sem tetszett jobban. Az idősíkok keverésével, a zavaros szereplői montázsokkal, túl kellett élni. Mondhatnám, hogy formailag más és tulajdonképpen erős felütés is lehetne, de rám nem így hatott.

Utána lineáris, egy-egy részben visszanéző sorozat következett, amit viszont már simán daráltam. Pedig, a The Bear még mindig nem egy akciókkal teli, sűrű sorozat. Nem is nagyon lehet összefogni, miről szól. Megnyílt az étterem és mindenki végzi a munkáját. Főznek. Kb. ennyi, de ki nem fejezi, milyen nézve. Milyen drámák, helyzetek vannak benne. Munkahelyi dramedy, ami kitölti a részeket, de képtelen vagyok összefogni, mi van benne és miért nézős.

Azt már jobban meg tudom fogni, hogy egyes filler részekkel miképpen mélyíti el a karaktereit. Ebben az évadban láttuk, ahogy a szülés miatt Natalie és az anyjuk sok vitát félre tudnak tenni, és családként viselkednek, ott vannak egymásnak. Tina előtörténete is megérkezik. Hogyan került a csapatba, még az idősebb testvér éttermébe, miután elvesztette a könyvelői állását és azzal szembesült, hogy nem kell már sehova. Szépen aláhúzza, miért is ez a második család a nő számára.

Közben, a normál és nem egy-egy szereplőre koncentráló részben építik az egyéni drámákat. Sidney állásajánlatát egy másik étteremhez és a dilemmát, hogyan tovább. Carmy gyötrődését, aki szívesen kibékülne az exével, de bele sem mer kezdeni, hogy bocsánatot kérjen tőle. Én különben drukkolok nekik, de majd kiderül, mi lesz. Ott van az is, hogy nyereséget kellene produkálni és a kritikának is el kellene őket ismerni. Szóval, mellékszálakból mégis össze tudom rakni, mi is volt a cselekményben, ha maga a konyhai mindennapok nem is így megfoghatók.

Minden szereplő visszatért, Jon Bernthal is eljátszotta Michaelt a visszaemlékezős részben, de nagyon erős volt Jamie Lee Curtis is Natalie epizódjában. Ez a sorozat megtalálta a jó színészeket a szerepekre, már csak miattuk is érdemes nézni a sorozatot.

Látványra szerintem annyit hoz, amit eddig is. A konyha és a főzések, a kész ételek remekül néznek ki. De a helyszín kevés, nem látványshow. A színészekre alapoznak, eddig be is jött nekik.

Most rákanyarodhatok a 4. évadra, azzal nem várok éveket. Most érdekel, innen merre tovább, jobban, mint korábban.

Bűnösök

Úgy tűnik, sok-sok rendezőnek megvan a maga kabala színésze. Már feltűnt, hogy a DC és Marvel-filmek rendezői szívesen viszik onnan a színészeket más filmekbe is magukkal. Erre látunk újfent egy példát.

Hogy nevesítsem, a Fekete Párduc-filmek rendezője, Ryan Coogler ebbe a fantasy - akcióba Michael B. Jordant csábította magával, megkínálva egy kettős szereppel a színészt. Különben elég érdekes egy mix a film, el tudom 000sinners.jpgképzelni, mit látott benne Jordan. Neki ez valahogy profilba vág.

Még akkor is, ha azt rá tudom sütni, hogy Tom Hardy nyomdokaiba látom lépni, duplán is. Ikrek, akik a maffia ügyeibe keverednek? Egy színész játssza őket és elég eltérő is a személyiségük? Legend. Háborúban túl sokat látott, kissé cinikus ex-katona, aki a testvérével illegális szeszfőzésben van benne? Lawless. Mondjuk, ez különben is a heppem. Szeretem összeszedni, mi honnan ismerős.

Igaz, ennek a filmnek van két olyan plusz eleme, amit nem sorolok a fentiekhez. Az egyik, hogy ez fekete-film, aminek a rasszizmus is az egyik komoly témája. Délen akar egy fekete ikerpár illegális bárt nyitni, ahol alkoholt is mérnének. Nem is kellene a törvénysértés, akkor is merész húzás lenne. Egyszerűen benne van a korszakban, hogy ezt nem hagyják majd nekik. Ha látszólag engedik is nekik, vehetnek épületet is, le fognak csapni rájuk. De ha ez nem lenne elég, egyszerűen nincs olyan közönség, hogy életben maradjon a vállalkozás. Hogyan, ha a feketékre erőszakolt, nem valódi pénzt is elfogadják? Azzal ők nem tudnak semmit sem kezdeni.

Nincs kitéve a kirakatba ez a téma benne, de szépen bele van építve. Nem csak azzal, mit tervez a KKK az ikrekkel és a vállalkozásukkal, de Mary történetén keresztül is. A lány simán fehérnek tűnik, de a történet során kiderül, hogy az egyik dédszülője fekete volt. Stack azért is hagyta el, mert nélküle a lánynak fehér élete lehet, míg együtt maradva kínlódhatnak csak. Ha kiderül a származása, a fehéreknek nem lenne elég tiszta a lány vére, ahhoz viszont túlzottan is fehér lánynak tűnik, hogy egy fekete férfit szeressen. Ezt a témát is rágtuk már meg különben - a Passing egy olyan nő történetét mesélte el, aki szintén elég fehér volt, hogy akként éljen, de valami mindig hiányzott neki és el is jött a tragédia, amikor vissza próbált térni a gyökereihez.

A másik, hogy ez egy vámpíros film is. Este eljönnek a vámpírok és bizony nekik nincsenek rasszista nézeteik. Bárkiből hajlandóak újabb vámpírt teremteni a csapatukba. Meg is indul az élet-halál harc. Ahogy az egész meg van fogva, ahogy ezek a vámpírok muzikálisak, az valami új.

Ha már emlegetem, ki mit hoz más szerepeiből, Jack O'Connell vámpírja meg a katonás sorozatából kapott valamit Paddy lelkületéből. Különben az ilyen szerepek, amelyekben van a karakterben valami sötétebb és sérült is, jól állnak a színésznek. Kifejezetten jó vámpír lett belőle.

Különben a film bőven vonultat fel sztárokat és tele van nevekkel. Sokak kifejezetten jól mozognak is a szerepükben. Jordan a laza és a komoly ikerként, Caton útját kereső ifjú zenészként, Mosaku, aki szívet vitt a történetbe és a táncos - énekes vámpírok, az nagyon kész különben. Vagy Delroy Lindo öreg zenésze...

Különben lehetne a filmet a fiatal srác, Sammie felől is megfogni. A keretet ő adja, de inkább éreztem ezt Jordan és az ikrek történetének.

Sikeres lett, a bevételei mellett a kritikái is jók. Különben az Alkonyattól pirkadatig hasonlóságot emelték ki belőle, bár és vámpírok, testvérpár a célkeresztben - de nekem akkor is jobban tetszik a Hardy-párhuzam. Mindegy, a film nézős, ez a lényeg!

Sorozatnéző

Criminal Minds, Poker Face, Murderbot, Resident Alien, Countdown

Hamar, nézzünk rá, mit sikerült megnéznem a héten.

A Criminal Minds (s18e08) egy altatós résszel jött. Kicsit olyan volt, mint amelyikben JJ vesztette el a férjét. Ebben000criminal188.jpg Tara küzdött az életéért a műtőben és fejben az anyjával beszélte meg az életét, míg a többiek izgultak érte és próbáltak közelebb jutni a támadójához. Azt is mondhatnám, nesze semmi, fogd meg jól. Nem haladtunk, de sokat érzelegtek. Minimális volt a krimi, hiányzott is. Még az volt a legmókásabb, amikor megvádolták a szintén meglőtt ügyészt, hogy szerelemféltésből Tarát akarta orgyilkolni. A másik, amit érdemes lesz továbbvinni, Elias további sorsa. Itt már felvetették, hogy megint mennie kell a börtönbe. Nem tudom, hogy kerülik el, mert kvázi Gilford minden részben szerepel, már a főszereplők között van. Majd kiderül. .A lényeg, ez a rész egy filler, pont egy olyan szereplő köré, akit különösebben nem szeretek.

A Poker Face (s02e10) közeledik a végéhez, és egy újabb tipikus epizód érkezett. A teljesen szokott felépítés -000poker210.jpg bűnügy indokokkal, majd hősnőnk hamar lebuktatja a gyilkost. A képlet ismerősebb nem is lehetne. Még az is egyezik, hogy most is ismerős színész ugrott be. A gyilkost is ismerhetném, de nekem Ritter az ismerős a Parenthoodból többek között. Ő az áldozatot játszotta. A hangulat, a krimi, minden tipikusan a sorozatra jellemző. Az egyetlen, amit most ki tudok emelni, hogy mennyire abszurd a helyzet, amivel itt szembesültünk. Az edzőterem titkos jó szere körül megy a kavarás, ami szerintetek vajon mi? A lap aljáig hagyok teret találgatni, mert az volt a rész poénja. Aki nem akarja, annak nem lövöm le.

Bár lenne mit írnom a Murderbot (s01e08) kapcsán, de holtponton vagyunk. Teljesen ismételni tudom a múlt hetit. Egy kis humor, alig haladtunk előre. Már feltűntek az ellenfelek és ennyi. Most még olyan poén sem volt, mint korábban a helyi rovarokkal. Ha adhatok egy tippet, ezt a sorozatot érdemes egyben nézni. Úgy mókás és halad, részekre lebontva viszont a csigalépések jellemzőek, amiket Murderbot beszólásai tudnak kissé feldobni.

A Resident Alien (s04e03-04) is időhúzásba kezdett. Az egyik részben időutaztak, hogy elhozzanak egy eszközt, amit aztán mégsem. A másikban meg Heather jött vissza, de Harry el is küldi, mert az űrlény formája nélkül túl sok köztük a különbség. Fillerek, némi humorral, de annyira hiányzott, hogy tényleg haladjanak az események. Már el nem tudom képzelni, mire akarnak itt kilyukadni. Plusz, egyes mellékszereplők történetei sokkal érdekesebbek, mint a főszál. Jelenleg az ufók utáni hajsza más szereplői érdekelnek - a seriffék és a polgármesterék. Annyival többre mennének, ha végre mindenki elkezdene beszélni és összedobnák, amit tudnak! Így viszont csak gyötrődünk, és egy-egy csoport kap egy-egy kisebb szálat, amiket minimálisan értetnek csak össze. Azt viszont tudom díjazni, hogy Harry emberré válás amiatt legalább az ufófejet mellőzik minden részből. Mondjuk, most volt sáska meg madárforma, szóval azért nem dobtak ki minden maszkot.

Végül, indult Derek Haas új sorozata, a Countdown (s01e01-03). Mennyire akarjak kedves vagy gonosz lenni? A 000countdown.jpgpozitívabb énem szerint ez a 24 gagyibb verziója. Titkos ügynökök rohangálnak észt vesztve, hogy egy terrorista akciót megakadályozzanak. A gonosz énem szerint meg Haas azt tette az akciófilmekkel, amit a Chicago Med és társai a maguk zsánerével. Elrontotta. De akkor, kicsit részletesebben. A történet szerint a nagyfejes Blythe speciális ügynök összehoz egy speciális akciócsoportot egyes ágazatok legjobb embereiből. Van itt IT szakember, rendőrségi különleges osztagos, DEA ügynök meg társaik. Aztán hamar rájövünk, hogy ez a rendőrség kvázi Öngyilkos Osztaga. Kb. mindenkinek van valami sötét foltja, amiért feláldozható. A DEA ügynöknő maga is függő. A Los Angeles-i zsaru meg titokban egy halálos agydaganattal él együtt, szóval neki megvan a Halálos fegyverből ismerős 'valaki megölhetne már' attitűdje. Az ügyük egyre bonyolódik és 3 rész alatt eljutunk oda, hogy egy fehérorosz szuperbűnöző elszabadítaná az atompoklot LA-ben. Sok üldözés, lövöldözés, hányaveti nyomozás jellemzi a sorozatot. Ha akciófilmnek jó lenne, elnézném neki, hogy buta a sorozat. Mert nagyon az, egyszerűen nincs jól összerakva az eset. De sajnos, nem jó akciónak sem. Sűrűn szembántalmazó a kameramozgás és olyan sűrűek a vágások nagy irányváltásokkal, hogy abba beleszédülni. Tempót akarhattak ezzel imitálni? Mert csak a hányinger okozása sikerült. Mi menthetné a menthetőt? Tele van pakolva kisebb-nagyobb sorozatsztárokkal. Jensen Ackles a nagyszájú rendőr, aki minden helyzetbe fejest ugrik, flörtöl és bántóan ismétlődően fájdítja a fejét. Jut eszembe, ez megint egy nagyon rosszul megírt elem benne. Annyit céloz az agydaganatára, hogy béna nyomozónak kell lenni, hogy még senkinek nem esett le, miről beszél. De van itt a The Flashből leányzó, a Sleepy Holoow után megint nyomozó Camacho, vagy a McKábító Eric Dane a Grey's Anatomy-ból. Érdekes lesz különben, neki milyen sors jut majd a sorozatban. Látni, hogy valami nincs rendben és már tudjuk, hogy ALS-sel diagnosztizálták a színészt. Mégis, Ackles játssza az agydaganatost a fejfájásaival, Togo (ő meg helyszínelő volt, ha jól emlékszem a Miamiban) meg a 3. részben bekap egy golyót és mivel nem állandó szereplő, nem lepne meg, ha a 4-ben meg is halna. 13 rész van kész, lehet, több nem is lesz. Rosszak a kritikái, tényleg nem jó nézni a műsort. Ackles még a végén bánhatja, hogy nem Colterrel nyomoz többet, hanem itt betegeskedik.

Squid Game

3. évad

Ö, te édes kiszámíthatóság! Nem mondom, azért voltak meglepő elemek is benne, de olyan szépen adta magát, hogy ennek a történetnek ilyen vége lesz. Túl sok volt a jel.

De előre szaladtam. Nehezemre esik nem a vége felől megfogni, akár a jót, akár a rosszat. Haladjunk azonban sorban.

A történet pontosan ott veszi fel a fonalat, ahol korábban abbamaradt. A lázadást leverték, a játékok folynak tovább. Mivel azoknak, akik abba akarták hagyni, a nagyja már meghalt, a szavazások szerepe csökken, kevesebbet is mutatják őket. Már többségben vannak, akik végig akarják játszani és minél több pénzt szerezni. Akkor is, ha ölniük kell a pénzért. Mert elérkeztünk erre a szintre is.000squid3.jpg

Ami miatt emlékszünk erre a sorozatra, most aztán ezerrel felpörög. Egyszerű játékok, de mindben már ott a halálos csavar. Csak egyet mesélek el a film ötletei közül - ráadásul azt, amit európaiként mi is ismerhetünk. Ebben az évadban megkapjuk a bújócska helyi változatot. Csak itt a hunyók késekkel mennek, mert legalább egy bújót meg kell ölniük, vagy a végén nekik lesz annyi. A bújók meg egy-egy kulcsot kapnak, hogy a labirintusszerű játszótéren nyithassák az ajtókat. Lesz, ami a túlélésbe vezet, ha megtalálják. Egyszerű, érthető, ismerős játékra épül, csak benne van a halálos csavar.

Mennyi játék is volt? Azt hiszem, négy. És megvan a sötét vonzalom, hogy mit játszanak, kik élik túl, az elesők hogyan vesznek oda. Igen, mert ez már egy keményebb Squid Game. Itt már keményen jelen van egy olyan réteg, akik már játék közben is a többiek kiiktatásán törik a fejüket. Talán a legkegyetlenebb részek nem is a játékból fakadtak. Eleve nem úgy vannak kitalálva, hogy össze lehessen fogni és együtt venni az akadályokat, mint amit pl. Jingsaw megjátszott, de akkor is. Sokkal több túlélő is lehetne, ha az emberek képesek lennének a jó oldalukat mutatni. De a nagy többség nem képes rá. Így történhet meg, hogy ebben a játékban is csak egy nyertes lesz. Az meg döbbenetes, hogy az egyes szereplőket mennyire kiforgatja, tönkreteszi ez a játék. Annyira mocskos dolgok vannak, hogy azzal a játékszervezők alapvetését húzzák alá. Az ember rossz, miért érdemelne ennél többet?

Talán ezt is éreztem most az igazi tétnek. Valóban reménytelenek az emberek? In-ho világában azok. Most megnézhetjük azt is, belőle hogyan lett az, akinek megismertük. A játékmester. Gi-hun minden ellenére hinni akar. Ők ketten feszülnek egymásnak és In-ho ellene játszik. Van kifejezetten olyan helyzet, amely arra megy ki, hogy a férfi ugyanazt az utat válassza, amit a másik. Legyen farkas a bárányok között, mert különben őt falják fel. Meg kell nézni a végét, hogy kiderüljön, kinek van igaza.

Tehát, látvány és játékok pipa. Jó vére popcorn, ami a védjegy, megvan. A játszma, aminek kicsit az is a tétje, hogy az emberiség már csak halni jó, ölni, vagy még akad benne nemesség. De mi van még?

Nem kevés dráma. Fájdalmas halálok, kemény döntések. Nem egy olyan nagyjelenetet összehoztak, hogy a fejem fogtam. Nagyon sokan nem azt kapják, amit érdemelnek. Ez a Squid Game. Itt inkább hátrány jó embernek lenni. A lényeg, hogy jó érzékkel nyomkodják a drámai pontokat és a pozitív szereplőktől könnyes, drámai búcsút vesznek.

De, akkor az is, amivel bajom volt. Az egyik, Myung-gi jellemfejlődése, vagy inkább leépülése? Igen, azt sejtettem, hogy mi lesz a sorsa a volt barátnőjével együtt. Squid Game, egy maradhat, hogy ismételjem magam. De azt hittem, nemesebb lélekként távozik. Helyette meg... mivel benne több lehetőség lett volna, az ő dolgai jobban tudnak fájni, mint pl. a csődbe ment üzletemberé, aki kezdettől mocskosul játszott. Azt sajnáltam, hogy ő is In-ho igazát igazolja.

Aztán, Gi-hun. Amikor megmutatták az utolsó feladatot, valami ilyesmit vártam. Annyi különbséggel, hogy azt hittem, ketten mennek le arról a játékról. Az egyik a 222-es és a férfi, aki majd az apja lesz/vagy már az. Nem így alakult. Viszont, ezzel ő is aláhúzta az igazát. De hogy mit ért el vele? Az már más kérdés.

Végül, az, amivel már a 2. évad se tudott mit kezdeni. A rendőr és a csapata, akik keresik a játék helyszínét. Most sem volt semmi értelme, és szerintem most sem értek el semmit. (Még a nő története is jobban sikerült, aki őrből vált lázadóba.) Tulajdonképpen negatív a végső mérleg: a jók nem értek el semmit, a játékok meg folynak tovább, legfeljebb új helyszínen, mert ilyenek az emberek.

Ezzel elvileg zárunk, de igazság szerint éppen egy nagy nyitást tettek a végére. Talán Korea most cégzett, de nyitottak a világra. Simán jöhetnek más nemzetek játékai, de tényleg az ő játékaikkal, amit esetleg máshol nem ismernek. Van abban lehetőség, hogy nemzetek gyerekjátékait hogyan lehetne halálossá varázsolni. Érdeklődve várom, innen hogyan tovább.

Verseny a koronáért: A királyok sportja

1. évad

Lovas filmeket szívesen nézek. Olvastam is nem egy könyvet, ami valamiképpen a lovakhoz és a lóversenyzéshez kötődött. Ahogy belegondolok, még olyan ifjúsági sorozat is volt, amelyben a hősnő éppen a Hármas Korona elhódítására tört.

A Verseny a koronáért ebbe a világba visz el, de nem fikciós film. Egyfajta dokumentum-reality, ami egy lovas 000verseny.jpgszezont kísér végig. Megmutatja a tulajokat. Hogyan választják a lovat, milyen stáb dolgozik körötte. Minden tervezett és ez egy nagyon drága sport is, teszem hozzá. Kezdődnek a versenyek és filmszerűen haladunk előre. Mikor éppen melyik ló vezet, itt vannak a versenyek és a tulajok, lovasok, edzők, stb. reakciói is. Nem film, de akár úgy is lehetne nézni, mert történeteket mesélnek.

Az már más kérdés, hogy mennyire enged a film azonosulni az emberi szereplőkkel. Mert itt milliárdosok és többszörös milliomosok vannak. Ahogy már írtam, ez drága sport. A sorozat pedig bemutatja, mi kell ahhoz, hogy valaki tulajként be tudjon kerülni. Nem egyszerű, mert vannak olyan szereplői a sportágnak, akik megengedhetik maguknak, hogy a versenyképes lovak döntő százalékát birtokolják. Mások meg egy lóra tesznek fel mindent és igyekeznek a lehető legtöbbet kihozni abból az egyből.

Mit jelent a tulajoknak a sport? Mindenkinek mást. Sok a lóbolond, más nyerni szeret és imádják a bulit, magamutogatást, ami közben történik. A lovas verseny egy szinten már kvázi divatbemutató is és vannak olyan tulajok, akik úgy kezelik a megjelenéseiket, mintha influenszerek lennének. Egyszerű halandóként nehéz átérezni, őket mi motiválja és milyen lehetőségeik vannak.

Talán ezért, a kisebb személyek történetei jobban meg tudtak fogni. Mint az európai sztárzsoké, aki már visszavonult, öreg a sporthoz, de nem bírt leállni és megpróbál Amerikában újrakezdeni mindent. A tehetséges fiatal nő, akinek egy férfiak dominálta sportban kell megpróbálnia nevet szerezni. Ezeket szépen beleszövik a lineáris folyamba, ahogy haladunk előre a versenyeken.

Több helyszín, több szereplő, igyekeznek egy szórakoztató keresztmetszetet kínálni. Mélyen nem szakmáznak, de valamit kapunk abból is, mi kell ahhoz, hogy valakinek bajnoka legyen és több versenyen is el tudja indítani a lovát. Annyira egyszerűnek tűnik, de kellően összetett a sport ahhoz, hogy izgalmassá lehessen tenni pl. a versenynaptár követését.

A tényleges versenyek különben hangulatosak, izgalmasak, és nem lejátszott meccs, melyik futamot ki nyeri és hogyan alakulnak az esélyek. Meg is jártam ezzel, mert már annyira érdekelt, mi lesz a vége, hogy egy nap inkább zombiként kószáltam kb. 2 óra alvással, mintsem halasszam egy napot az utolsó részek megtekintését.

Színes, pörgős, és szórakoztatóan informatív. Kicsit a guilty pleasure élményt keveri a hétköznapi, sokaknak megfogható történetekkel. A nagyon gazdagok extrém világa és a dolgozóké is benne van, akik keményen megdolgoznak az álmaikért.

Azt nem állítom, hogy profi lóversenyszakértővé teszi a sorozat a nézőjét, de megadja az alapfogalmakat, megtudunk olyasmiket, mint a versenyek sorrendje, taktikák a pályán és hasonlók. Ha a szórakoztatás - informálás határát húznám meg, bőven több lenne a szórakoztatás benne.

De érdekes volt, látványos és csodaszép lovalakat lehet nézni végig. Nem is kell lovassport rajongónak lenni hozzá, annak is simán ajánlható, aki a gazdagok és extrémek életére, vagy az amerikai kultúra e jellegzetes szeletére kíváncsiak. Ahogy már írtam, belőlem szépen ki is hozta a junkie-t, aki egyik részt nézte a másik után.

süti beállítások módosítása