Nem először jártam úgy, hogy egy fesztiválnyertes film számomra túlzottan furcsa, hogy értékelni tudjam. Pedig ebben volt ötlet is, igaz történet alapján készült és valahogy mégsem fogott meg.
A történet több szálon halad és talán ebből fakadt az egyik problémám. Azzal vannak megkülönböztetve, hogy jelenetváltáskor kiírják az évszámot. Több idősíkon haladunk előre, és most nem vette be az agyam a sorrendet. Vagyis, kicsit sem tudtam megjegyezni, melyik esemény melyiket követi. Talán csak egy volt, amit a végére be tudtam lőni: a kamaszlányt, aki majd le is buktatja Rodney-t. Az, hogy az egyéb gyilkosságok milyen sorrendben történtek, azokhoz képest mikor volt a randi-műsor, nem tudnám megmondani. Még csak a kezdőpontra se tudnék rábökni. Pedig gyanús nekem, hogy amikor a rendőrség kiszállt hozzá, akkor valami mozgásnak történnie kellett utána, mert egészen megijedt, hogy most majdnem lebukott. A lényeg levehető így is, de azért nekem hiányzott, hogy összerakjam a történet sorrendjét.
Ha már a randi-műsor. Anna Kendrick jól álló szerepet osztott magára. Volt benne egy kis feminizmus, meg bemondás a férfiaknak. Még talán a szakmának is érzek egy szúrást: a férfiak nem bírják, ha egy nő okos. Sheryl-től annyit várnak, hogy legyen dekoltázsa és mosolyogjon. Amikor a saját szövegét hozza, megnevetteti a közönséget és kinevetteti a randira hajtó udvarlókat, a műsorvezető elég durván be is szól majd neki kamerán kívül. Az is tetszett, ahogy a középső széken ülő fiatalember, akit pedig eléggé beégetett a lány, mert rámutatott a szexizmusára, mégis figyelmeztette a lányt, hogy vigyázzon Rodney-val. Rendes volt, meg is lepett vele.
De még ezzel együtt is, valahogy fura az a betét a filmen belül. Mert kb. az a film, ahogy nézzük, hogy Rodney fotózásra csábít elég sokféle nőt, aztán meggyilkolja őket. Ebbe meg beletették, ahogy Sheryl küszködik a színésznővé válással és elmegy abba a randi-műsorba a menedzsere bíztatására, amit megalázónak tart. Ok, a végére Rodney ráijeszt, de nem sok értelme van az egész Sheryl szálnak a nagy egészet tekintve.
Még a másik ottani nő, Laura szála is értelmesebb. Ő a közönségben ült, és felismerte barátnője gyilkosát a 3. udvarlóban. Próbál segítséget kérni, és durva, hogy mennyire figyelmen kívül hagyja mindenki. Lerázza a filmes stáb, de a rendőrségen sem kap érdemben segítséget. A rendőrök különben is nagyon leszerepelnek – amikor egy múltidéző jelenetben meghallgatják Rodney-t, kb. úgy válnak el tőle, mintha a legjobb barátok lennének. Ok, jó beszélőkéje volt és megtévesztette az embereket, de a rendőröknek nem tényeket kellene keresnie? Alibit igazoltatni, meg hasonlók? Olyan szomorú, hogy ott volt a kezeik között a gyilkos, aztán még rendesen le sem ellenőrizték.
Érdekes az is, ahogy sűrűn csak sugall dolgokat a film. A végéig még csak abban sem voltam biztos, hogy Rodney mit is művel pontosan. A fújtás egyértelmű, de többször is láttuk, hogy újraélesztette az áldozatát. Gondoltam, elég beteg egy fajta, ha újra és újra meg akarja gyilkolni. Aztán Amy történetében már arra láttam utalást, hogy a rituálé eleme a nemi erőszak is. De igazából nem tudom, csak sejtem abból, hogy egy távoli képből úgy tűnt, mintha a lány némileg le lett volna vetkőztetve. Van egy halvány utalás arra is, hogy még a nem sem számított neki, mert a fotóin ott voltak a félmeztelen férfiak is. De igazából nem tudtam meg semmi ilyesmit, csak sejtetés van.
Kendrick első rendezése különben, és ahogy már említettem is, az egyik főszerepet magára is osztotta. Ha gonosz akarnék lenni, kellett egy húzónév a plakátra, mert a többiekért senki nem kattintana vagy ülne be moziba. (Szélesvásznon különben én nem nézném meg ezt a filmet.) De nem leszek gonosz, mert helyes és működik is a filmben, ha az ő szála azért ki is lóg a film egyéb részei mellől. Autumn Best Amy-je tetszett még, abban jól el volt kapva a lány sebezhetősége és ereje is. Daniel Zovatto esetében – ő volt Rodney – sajnos a külseje volt az, ami leginkább feltűnt. Az a hajkorona… el nem tudtam képzelni, hogy szed fel olyan könnyen nőket és ér el vonzalmat. Igen, a szövege jó volt, de az a hajzat. Winnetou az egyetlen, aki férfi létére büntetlenül így hordhatja a haját. Ok, nem ez a lényeg, de ez is csak bosszantott.
A kritika nagyon szerette különben a filmet, azt már írtam is, hogy fesztiválgyőzelme is van. Egyszer érdekes volt, de nekem annyi elég is volt belőle. Inkább érdekes csak, mint jó.