Minden napra egy film

Minden napra egy film

Mesterséges kegyelem

2026. március 18. - BBerni86

Eredetiséggel nem vádolta ezt a filmet senki, ahogy látom. Meg is lepett, mennyire lehúzta a kritika. A nézők se 000mestersegeskegyelem.jpgszerették - nem tartozik a drága filmek közé, de még így is veszteséges lett. Valahol értem ezeket is, de nekem ennyire nem volt negatív élmény. Talán, mert most nem kértem számon, hogy miért nem okosabb a film.

Az alaptörténet szerint a jövőben egy MI dönt, hogy a bűnügyekben a vádlott bűnös vagy sem. Egy másfél órás tárgyalás van, ahol a vádlott minden kamerás és online anyaghoz hozzáfér, bemutathatja, hogy ártatlan. A végén az MI felmentheti vagy bűnösnek találja és akkor a halálítélet is adott. A jelen történetben egy rendőr, Chris néz szembe a felesége meggyilkolásának vádjával.

A bizonyítás gyorsan fordul nyomozásba és Chris a társát is bevonhatja, aki végzi neki az utánajárásokat. Talán ez a rész, a nyomozás, amiben el kell engedni a logikát és a hihetőséget. Azzal még el is lettem volna, ahogy Chris szép lassan összerakja, mi is történt azon az éjjel. Vannak nyomok, következtetések és az MI folyamatosan narrál is. Viszont, ez egy másfél órás keretben? Napok munkája pár perc alatt? Olyan eszközökkel és ötletekkel, amiket nem is tudtam, hogy röhejesek-e. Az a kopter, amivel röpködnek ide-oda? Tipikusan ilyen példa.

De van ezzel nagyobb probléma. Azzal nem tudtam mit kezdeni, hogy az MI képes lenne másfél óra alatt felülírni a saját programját? Eljut egészen odáig, hogy teljes, beleprogramozott viselkedéssort bíráljon felül. Sőt, még szabályokat is megszeg a végeredmény érdekében. Idealizált, mintha nem is MI lenne, hanem egy nagyon makacs ember, akit azért meg lehet győzni.

Meg egy kicsit nagyobbat is markoltak, mint ami egy másfél órába beleférne. Bőven elég lett volna annyi is, ha a gyilkost megtalálják, akinek a bosszú az indítéka. De itt az egész rendszer kritikáját is bele akarták vinni, megkérdőjelezve mindent, amit ez az MI bíróság és ítélet-végrehajtás képvisel. Pedig szeretem, ha nagyobb téma is van a cselekményben, de itt felesleges volt.

Az nehezebb kérdés, hogy milyen a szereposztás. Ferguson nagy név az MI-nak, aki kb. semlegesen kell nézzen a másik karakterre az egész filmben. Pratt meg fura, hogy majdnem végig ül. Ő nem az a színész, aki az arcával mindent el tud adni. Inkább az akció azon szintjén otthonos, ahol fut, meg sem áll, akciózik. Van akkora nevük, hogy eladják a filmet, de nem feltétlenül az ideális közegükben mozognak.

A látvány is fura. Nem túl távoli jövő, némi disztópia beütéssel. De nem szép, nem ötletes. Olcsónak tűnik. Az a kopter, amit már emlegettem? Nem túlzottan futurisztikus, de nem is néz ki jól. Kicsit szeméttelepi hatást keltett.

Végül, hogy mennyire összelopottnak érződik. Leginkább a Különvélemény ugrott be róla, csak az sokkal jobb, minden téren. Történetben, látványban, alapanyagban.

Tényleg értem, miért nem szerették annyian. Nekem sikerült úgy nézni, hogy csak néztem és nem agyaltam túl. A krimit szeretem is, a sci-fit is. Elengedtem, hogy minek az olcsóbb változata. Egynek elment.

A bejegyzés trackback címe:

https://mindennapmozi.blog.hu/api/trackback/id/tr9119062536

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása