Bár a zsáner királya, a LotR, mozifilmként létezik, azért akadnak sorozatok is, amelyek nagy fantasy történeteket igyekeznek elmesélni több-kevesebb sikerrel.
A legnagyobb görög hős címéért lehetne vetélkedni, de az egyik felmerülő név valószínűleg Héraklész lenne. Zeusz fia, a legerősebb ember. 1995-től sorozat készült róla, de az ismertebb, a római neve lett a hősnek felhasználva: Hercules. Kevin Sorbo játszotta és csak részben idézete meg az eredeti mitológiát. Itt Hercules a nagy görög hős, aki járja a vidéket és menti a bajba jutott embereket. Ma már nagyon mosolygós a sztori, de a maga idejében nagyon ment ez a sorozat. Készültek hozzá játékfigurák, spin-off sorozat és olyan később befutó színészek tűntek fel benne, mint Karl Urban, aki Cupido volt benne.
Az egyik spin-off sorozata Az ifjú Hercules kalandjai, 50 részt élt meg. Hasonló koncepció, csak hőseink még tanulnak és fiatalabbak. Egy okból került ide, ami ma már döbbenetesnek tűnik. Ryan Gosling játszotta a főszerepet. El tudom képzelni, mennyire felejtené már ezt a régi szerepét.
A másik kinövő sorozat a Xena. A vad, gonosz harcosnő Herki hatására szembenézett azzal, hogy milyen emberré lett és meg akart javulni. Ő is a vidéket járó, embereken segítő hőssé válik, vezeklésből Aztán olyan epikus szálak jöttek, hogy a hajam is égnek állt. Rómaiak és Augustus, Xena lánya szinte jézusi szerepben és Líviaként… Bele sem akarok gondolni.
Az ausztrálok álltak neki Terry Goodkind fantasy sorozatának filmesítésének. A hős legendája címen ment nálunk, két évadot élt meg. Ha röviden össze akarnám foglalni, az a lényege, hogy az Igazság Keresője a megjövendölt nagy hős, akinek várnak az eljövetelére. Richard, a kiválasztott lassanként belenő a szerepbe, menti az embereket és szembe száll a birodalom zsarnok családjával társakkal az oldalán. Közben kiderül, hogy az a család bizony a sajátja is, és szerelembe esik a társnőjével, akinek varázshatalma van a férfiak felett.
Egy másik nagy regényfolyam is sorozattá vált. A Shannara. Ebben a posztapokaliptikus világban vannak tündérek és egyéb mágikus lények, és most minden veszélybe kerül, a gonosz erők elsöprő támadásra készülnek. A túléléshez meg kell menteni a tündérek varázsfáját, és egy tündérhercegnő el is indul a mágikus küldetésre. Az egyik társa a legendás király, Shannara utolsó leszármazottja – Will – lesz, aki félvérként eddig éppen eleget szenvedett. De egy feltűnő druida képezni kezdi, megörököli a családi varázsköveket…
Végül, az utóbbi évek tévés fantasy királya: a Trónok harca. Az utolsó évadokról lehetne vitát folytatni, de addig ez a sorozat brutális volt, amíg tartott a regénybéli alapanyag. Látványos, fordulatos, véres, ármányos. Az HBO nem sajnált semmit. Roppant látványos, kidolgozott, sztár színészekkel vagy olyanokkal, akik itt lettek sztárok. A sztorit fel kell eleveníteni bárkinek is? Westeros sárkánykirályait megbuktatták, és az utolsó két túlélő idegenben készül a hazatérésre és a bosszúra. Közben a királyné titkai miatt fejek hullnak, háború tör ki – pedig nem is az a nagy kérdés, ki ül a trónra. Hanem megmarad-e egyáltalán az emberiség, mert északon a holtak elkezdenek feléledni és a tél közeleg.
A Netflix is hozott már ilyen sorozatokat: Shadow and Bone, Cursed. Meg kellene végre néznem őket, hogy milyenek lettek… A jövőben pedig vár minket a Trónok harca spin-off és LotR sorozat is van készülőben…