A regényt elég rég olvastam, de nem nagyon szerettem. Meg is lepett, hogy a környezetemben mennyieknek mennyire tetszett. Én nem sokkal többet láttam benne, mint egy szimpla románcban, amiben a háborús múlt nyomozása jelent egy nagyon kis extrát.
A filmet sem véletlenül csak most láttam. Ha nincs olyan szereposztása, amilyen, most sem. Pedig, ez kellemes néznivalónak bizonyult. Ami olvasva untatott, a filmen a szereplők és a hangulat el tudta adni. Kedélyes lett a megszállás alatt a klubtagok barátsága, az összejöveteleik. Jobban átjött, hogy Elizabeth miért volt annyira lehengerlő személyiség, hogy mindenki a hatása alá került. A sziget hangulat, az angol kisvárosi jelleg egy olyan helyszínen, ami nem is szervesen Anglia.
A történet viszont nem lett izgalmasabb. A múltból rejtett titkok kívülről nézve annyira nem titkok, könnyű mindenre rájönni. A szigetre érkező, olvasóklubban felolvasást tartó Juliet is pár nap alatt megfejt mindent. Miért alakult a klub, miket tett Elizabeth és Kit körül mi a titok. Egyszerűen nagyon adja magát, hogy minek kellett történnie, hogy a jelenben a látottak alakuljanak ki. Igazából csak az nem lett értelmesen megmagyarázva, hogy Kit miért nem a nagyanyja mellett nő fel. Tippem lenne - mert Elizabeth a férfira bízta a babát, mielőtt a végzetes útra elindult, de ez nem lett túlragozva a filmen.
Igaz, nem egy rossz taktika, hogy a nyilvánvaló dolgokat nem mondják ki. A látottakból egyszerűen adott. Így nem kell ugyanazt sokszor végighallgatni, megmutatva is éppen elég. Ilyen különben a zárókép is a gyűrűkkel.
A film jelenének a történetét nagyban ezzel már el is meséltem: Juliet megérkezik, összebarátkozik a helyiekkel, és elég hamar rájön, mi zajlott a szigeten a háború alatt. A másik történetszál a szerelmi. Juliet éppen az előtt lett eljegyezve, hogy eljött a szigetre. Ugyanakkor azt is lehetett látni, hogy valami hiányzik az életéből, nem igazán boldog. A szigeten sokkal jobban érzi magát, és itt van Dawsey is, akivel már levelezve nagyon egymásra kattantak. Aki nem egy kövér, öreg könyvtáros, hanem egy nagyon is fess fiatalember jó szívvel. Mivel történelmi környezetbe tették, mindkét fél elég félénk is, nagy szerelmi románcra nem kell számítani, de szépen benne van a sorok között, hogy ők nem csak barátot jelentenek majd egymásnak.
Látványra a kosztümös angol kisvárosi hangulat van meg. Nem nagy költségvetésű, a háborús részek is leginkább az egyenruhások jelenlétéből volt felfedezhető. A történet és a színészek, akikkel a filmet lehet reklámozni.
Mert jó nevű színészekkel van tele. Kapásból 4 olyan név, akik kisebb túlzással maguk is eladnák a filmet. Lily James azt a helyeske, kedves lányt játssza, aki a Hamupipőkében is volt. Michiel Huisman a csendes, szép mosolyú szigeti férfi, akinek a múltbéli jelenetekkel azért több jut, mint Lily James nagy szemekkel bámulása. Jessica Brown Findlay és Matthew Goode már inkább mellékszereplők, de simán felférnek ők is a plakátra.
Rajongó nem leszek, de egyszer kellemes néznivaló volt. Ritkán írom, de a filmmel jobban kijöttem, mint a regénnyel. Csak a történet nekem nem volt elég, így látvánnyal és színészekkel igen.