Külön sorozatok és külön évadok. Akinek egyik nem szimpatikus, nyugodtan nézheti csak a másikat. Akkor miért vettem őket egy poszt alá?
A helyzet az, hogy eddig ez a leginkább olyan párhuzamosan futó sorozat, amit ennyire szépen összeillesztettek és nézem őket. Pedig próbálkoztam már testvérsorozatokat nézni, de eddig Shonda Rhimes és csapata, akik legjobban megcsinálták. Konkrétan együtt darálom őket. Megnézek egy részt a tűzoltókból, majd folytatom a kórházassal. Majd egy rész tűzoltóság, egy rész Grey - Sloan Memorial. Tényleg érthetők önállóan, de ha egymás mellett nézed őket, összeérnek a történetek. Nagyon gyakori, hogy egy mentéssel indul egy eset, aztán a kórházban folytatódik a történet.
De ezen felül a szereplők között is vannak olyanok, akik nagyon átlógnak egymásba. A leginkább Bailey és Ben párosa adja magát, de ezekre az évadokra a DeLuca testvérek a leginkább ingázók. Konkrétan Carina a tűzoltók között találta meg élete szerelmét és egyre inkább abban a sorozatban szerepel, nem az eredeti kórházas munkájában. Ez még erősödik az öccse távozása után. Magánéleti szálak és az életmentések és összefűzik a két sorozatot.
Ahogy sokat írtam, közös a szappan jelleg is. Mindig is kiemelt téma, ki-kivel kavar és éppen milyen pontan vannak az életükben. Akár már fáraszthatna is, amit a kapcsolatokkal művelnek. Mindkét sorozatra igaz, hogy legfeljebb 1 fix párt bír el tartósan. Az egyikben ez Carina és Maya, a másikban Meredith és Derek voltak, most leginkább Bailey és Ben férnének ide. A többiek hol szakítanak, hol összejönnek és mint a körhinta. Az idegesítő volta az, hogy teljesen működő, jó kapcsolatok is szétesnek a semmiből. A Grey'sben teljesen ki is akadtam, amikor Amelia és Linc boldogan nevelgetik a fiúkat, jól megvannak, aztán amikor Lincoln a jövőről kezd beszélni - házasság, még egy gyerek, Amelia szakít vele. És ez a bevett módszer. Szétrobbantanak és ok nélkül kapcsolatokat.
A tűzoltóknál is volt ilyen - Andy és Sullivan, Jack és a bántalmazó házasságból kimenekített kis nő. (Hozzáteszem, az utóbbit nem bánom, hogy kiírták a sorozatból. Ott jól megfogalmazta a nő, Jack inkább szerette a családot, amit a nővel kapott, mint magát a nőt.) Jó lenne némi változatosság, ha fel akarják dobni a szappanopera effektet. Nem ezek a buta szakítások... Teddy és Owen kapcsolatának drukkolok, nekik adtak egy újabb esélyt, majd kiderül, meddig bírják így egymással.
Voltak karakterkilépések is. Andrew szomorú halála, mire összeszedte magát a betegségéből, kezdett megint jól lenni, olyan értelmetlenül feláldozta magát. Értem is, Carina miért zuhant meg utána annyira. Jackson legalább boldogabb útra lépett: átveszi az alapítvány vezetését és megy vele April is a kislányukkal. Ha nincs is kereken kimondva, de most már nekik is minden adott egy újrakezdésre. Ami elválasztotta őket - a hit, már Jackson is rátalált. Tom is velük tart, miután Teddy összetörte a szívét, Jackson elképzeléseiben meglátta, amiért orvosként még harcolni akar és önként jelentkezett munkára nála.
Jut eszembe - bírom az új szereplőt. Vagyis, Maggie új párja, leendő férje. A színész, a karakter is szimpatikus. Ők is kaptak külön jó részeket, a COVID idején autós az évad erős percei között volt.
Ezt a két évadot összeköti az is, hogy a készítők nagyon levették és bemutatták azt, ami abban az évben uralta a történéseket a világban és a médiában. Amerikában még jobban, de mindenfelé. Vagyis, a COVID és a Black Lives Matter. Mindkét jelenség mindkét sorozatban jelen volt, de nem egyforma arányban. A klinikán a járvány uralta a terepet, míg a tűzoltók inkább a tüntetésekből és az érzékenyítésben vették ki a részüket.
Mindkettőt nagyon megfogták, alaposan bemutatták és nagyon rászánták az időt. A The Good Doctor próbálkozott anno hasonlóval, de az meg sem tudta közelíteni azt a terjedelmet és alaposságot, amit itt végig vittek. Ok, természetesen a szappan is volt adagolva mellé. Meredith olyan beteg volt, hogy többször kérdéses volt, életben marad-e. Pláne, hogy az élet és halál határán, ami neki tengerpartként jelent meg, sorra látogatták a halottai. A legnagyobb csáberő pedig Derek, a nagy szerelem, aki ott van és vár rá. Aki próbálta az élet felé terelni, mert ő itt mindig vár rá, de a gyerekeiknek még kell a nő. A másikban meg sokkal több a színes, más rasszú szereplő, mint a fehér. Ott adta magát, hogy mindenki magáénak érzi az ügyet. Jack meg most tanulta a dolgot, mosolyogtató is volt, ahogy kis naivan igyekezett részt venni. De kifejezetten jól sikerült az a rész, amikor az első megmozdulások, a rendőrségi brutalitás után Maya pszichológust hívott és egy ponton mindenki beszélni kezdett. Személyessé tették az ügyet, nem csak szólamok lettek belőle.
A színészek már annyira szerepben vannak, hogy arra kár is szót vesztegetni. Már újat mutatni ennyi évad után nem elvárás, hozzák, amit várnak tőlük a nézők.
Mindkét sorozat esetében ezeket a jobb évadok közé sorolom. Úgy éreztem, valóban képet kaptam arról, hogy ott és akkor mi mehetett végre az Államokban.