Egyszer régen olvastam a regényt is. De most jól jött, hogy az nem mostanában volt. Akkor nagy valószínűséggel a filmmel is több bajom lenne. Hiszen az egyetlen erőteljes emlékem róla, hogy mekkora csalódásnak éltem meg.
A címmel kezdődik. Valahogy nem hiszem, hogy az iróniát kellene felfedeznem benne, noha simán kiérzem. A könyvmoly a könyvárus, aki a film főszereplője. De mennyire regényes az élet? Pont az benne a pláne, hogy nem az. Szimpla, hétköznapi. De attól, hogy voltak, akik szerették, mégiscsak regényes.
Mivel a hétköznapi élet az alapja, nagy történetre nem is lehet számítani. A megözvegyült könyvesboltos kiábrándult a világból. Mielőtt öngyilkos lehetne, talál otthagyva egy csecsemőt. Képtelen a sorsára hagyni, felneveli. Egy könyvügynökkel meg évek alatt barátokból pár lesznek. Végül rákos lesz, küzd és végül meghal. Ahogy már említettem, nagyon nem a regényes jelzőt tenném rá. A könyvre ez fokozottan igaz, de a filmre is passzol.
A film tele van gyászfeldogozással és veszteséggel. A szereplők nagy részének van egy sötét titka vagy egy múltbéli traumája. Lehetne nagyon depresszív is, de kedves pillanatokkal igyekszik kompenzálni.. Bár sokat szenvednek, mindenkinek lesz valami, amit szeret, amiért él. Lehet az a könyve, a gyereke, bármi.
Sajnos, ezzel együtt is a film eseménytelen. Amikor a románcot erőltetik, akkor sem romantikusak. Amikor AJ szétesik, akkor sem igazán dráma. Az apa - lánya kapcsolatba némi szívet sikerült beletenni, de igazán apa - lánya filmnek sem lehet nevezni. Kicsit ez, kicsit az, és hétköznapok.
Téli filmnek el tudom képzelni, hidegben bekuckózni. Most viszont nagyon nem találtunk egymásra.
Mert látványt, humort, valami olyasmit, ami felületesen le tud kötni, nem találok benne. Mélyebben pedig nagyon nem kívántam belegondolni a szereplők életébe meg gondjaiba. Az adhatná el, az a lényeg. Hogy alakul az életük akkor is a lehető legjobban, amikor ugyanúgy van benne fájdalom és veszteség. De megéri, mert annyi szeretet és szépség is van benne mellette.
A szereposztás viszont jól sikerült. Nayyar főleg AJ szétesett énjét hozta jól, hihetően szenvedett és nyüglődött. Hale a saját, jól bejáratott figuráját játszotta. Nagyon sok volt ebben is Ariából, csak egy idősebb verzió, aki már kiábrándult Ezrából, de a könyvekből nem. Meglepetés, de Arquette pozitív rendőre kb. a legnapsugarasabb figura az egész filmben. Ő az, aki mindig annyira a helyén van, hogy taníthatná, hogy lehetne mindenben megtalálni a jót.
Nem meglepő, hogy mivel a regényt sem szerettem, a filmért sem kezdek el rajongani. Romantikus lelkületüeknek, akik azért mégis komolyabbat akarnak a Hallmark kínálatánál, ideális. Nekem meg kb. egyszer is elég volt.