Jövőképes, élet értelmére ráébredős, tüzes.
Guy Montag elkötelezett tagja a tűzoltóságnak. Igaz, ez a szakma nagyon más lett a világ újrarendeződése után. A könyvek, a művészetek veszélyesnek minősülnek, mert egyediségre sarkallnak, amelyek vitákhoz és háborúkhoz vezetnek. Mindet el kell pusztítani! Ez a tűzoltók feladata. Felkutatják a könyveket, a kultúrát és a tűzoltók lángba borítják az egészet. Guy azonban elbizonytalanodik, miután végignézi egy asszony ön elégetését a könyveivel, és egyre több gyerekkori emléke is felszínre kezd törni. Titkon megkérdőjelez mindent, ellop egy könyvet és olvasni kezd. Mentora és atyai jó barátja, Beatty kapitány igyekszik a helyes úton tartani, de Guy egyre közelebb kerül a lázadókhoz, és az ő tervükbe lesz fontos szereplő. A két férfi összecsapása elkerülhetetlennek látszik.
Jobb lenne a jövő, ha ki lennének iktatva az érzelmek, és értelmi alapon szerveződne a világ? Rendszeresen előforduló sci-fi zsáner ez, nem véletlen, hogy a műfaj egyik nagyágyúja, Ray Bradbury is feldolgozta. Ez lett a Fahrenheit 451 című kisregény, amelynek ez az HBO feldolgozás a legújabb filmes megjelenítése.
Érdemes megnézni, hogy működik a film, milyen lett és aztán kicsit elidőzni a mélyebb tartalmánál. Vágjunk is bele!
A film két fő karakter körül bonyolódik, így döntő fontosságú, milyen színészt találtak meg a szerepekre. Mindkettő telitalálat lett: Michael Shannon tökéletesen hozza azt a szakmába belevakult embert, akit a Víz érintésében is hozott. Itt is sikerül árnyalni: a cselekménnyel, de Shannon játékával is. Érzem benne a tragikumot is, hiszen egy más világban még akár író is lehetett volna belőle. Szívfacsaró, ahogy minden este rója a sorait, és magvas gondolatokat, fontos dolgokat tud leírni, amiket aztán ő maga éget el.
Michael B. Jordan meg könnyen lehet az újabb színész generáció egyik meghatározó színes tagja. Jól játszik, van benne karizma, és a kar izma is sztárhoz méltóan kidolgozott. (Tudom, hagyjam a szóvicceket. Tanulság? Ne kialvatlanul naplózzak.) Az utóbbi időszakban nagyon betalált a szerepvállalásaival, érdeklődve várom, merre halad majd a karrierje. Guy szerepében hozza a hétköznapok hősét, az önmagára ébredő embert.
A többi mellékszereplő mellettük halvány, de nem is ők a lényeg. Azért ismerős arcok lesznek ott is, korrektül végszavaznak, de Jordan és Shannon viszik a prímet.
Kellően borús, sötét hangulatot tudtak teremteni. Az HBO odafigyel a külsőségekre is, és ez itt is meghálálta magát. Bár semmi olyasmit nem látunk, simán elhittem, hogy egy komor jövőbeli világot látok.
A cselekmény úgy mozgalmas, hogy konkrétan nem sok minden történik. Akad egy-egy akció, de az igazi, lényeges dolgok Guy lelkében zajlanak.
Amivel eljutottunk a film igazi lényegéhez. A mondandóhoz, ami Bradbury sajátja is volt. Lehet élni kultúra és művészet nélkül, de abban mi a jó? Nem működik. Hideg, komor. Ha elpusztítjuk, olyasmiket vesztünk el, amitől az ember emberi. És nem igaz, hogy a konfliktusokat is megöli. Az mindig lesz, legfeljebb más okból.
Röviden, nekem tetszett. Az Equilibrium inkább az én filmem, de ez is melléfér a polcon.
Fahrenheit 451 - 5/4 Michael B. Jordan előtt szép jövő áll. A sztori erős: elgondolkoztató, de szórakoztató is.