Minden napra egy film

Minden napra egy film

Indiana Jones és a sors tárcsája

2024. július 25. - BBerni86

Mit ne mondjak, hamar elment a kedvem a filmtől. Már akkor, ahogy a kép Indy lakásában haladt a professzor felé. Ugyanis van egy polca, amin három kiemelt dolog látható: két fotó. Az egyik az apjáról, a másik a fiáról. Mellettük pedig egy háromszögre összehajtott amerikai zászló.

Nem nagy titok, hogy a 4. rész után volt egy hullám, hogy nem kell másik Indy és ne cserélje le a karaktert a fia. Sokan nem szerették ifjabb Henry-t. De most komolyan, ez rá a megoldás? Simán lehetett volna a fronton, el is tűnhetett volna. De a készítők a végleges megoldás mellett döntöttek. Helyette az egyik korábbi munkatársa lányát tették be a történetbe. Nem tudom, ki hogy van vele, de Vombat/Helena negyed annyira sem volt szimpatikus, mint Mutt.

Pláne, hogy észreveszem benne, hogy miképpen koppintja a fiatal Jones professzort. Neki is van egy olyan gyerek segédje, mint Indy-nek a Végzet Templomában. Hasonló az öltözködése és a stílusa is. Csak Helena nem nőket vesz le a lábukról, hanem férfiakat és az italt is bírja. Ugyanaz a szemtelen él van benne – elég arra gondolni, amikor visszafelesel arra, hogy az apja mit szólna, milyen nő lett belőle. Független, gyönyörű, önellátó – valami ilyesmit mond. Miért jobb ő? Mert nő? Hát igen, most az a trend, a szuperhős filmekben is sorra cserélik le a férfiakat nőkre. Elkalandozom. A lényeg, Mutt végzete miatt eleve rossz szemmel néztem Helenára és nem segített, hogy afféle női Indy-t faragtak belőle. Nem olvastam még arról, hogy bármiféle folytatásban gondolkodnának, de Helena még annyira sem érdekelne, pláne saját filmben, mint a másik karakter.

000indy5_2.jpgDurva, de ami legjobban tetszett a filmben, az a visszapörgetett idő. Visszatértünk a II. világháborúba, abba az időszakba, amikor a frigyláda nyomában jártak. Elképesztő, mire nem képes a technika. Egészen olyan volt, mintha a fiatal Ford játszana a vásznon. Messze jobban sikerült, mint amikor pl. Hanks lett fiatalítva Langdon professzorként.

A másik, Mads Mikkelsen Dr. Voller szerepében. Bár bevallom, a célját tekintve nem igazán értettem a férfit. Most komolyan, azért akart időutazni, hogy megölje Hitlert és átvegye a helyét? Vagy félreértettem valamit? Mert nem úgy vettem ki, hogy segíteni akart volna a Führernek megnyerni a háborút. Az eszme kellett neki, nem a személy. Ahogy azt sem fejtettem meg, hogy élte túl a vonatot. Ezt félretéve okos ellenfél volt, jó forrásokkal és az a vonal is tetszett, ahogy átemelték, mennyi náci tudós kezdhetett új életet az Államokban, mert kellett a tudásuk a másik oldalnak is. Ok, Mikkelsen jó 20 évvel 000indy5.jpgfiatalabb, mint Ford, így azért az nem akkora színészi teljesítmény, hogy Voller sokkal szebben öregedett, mint Indy. 2 évtizedet nem lehet lesminkelni, hiába egyidősek elvben a szereplők. De a hatás így is megvan, hogy Indy öregnek tűnik mellette. A története talán helyenként lyukacsos és furcsa, de Mikkelsen elegánsan és hidegen játszotta.

A film története különösebben nem tudott lekötni, de nekem sok időm elvette, hogy azon a háromszögben hajtott zászlón morogjak. Meg később magyarázzák, de elég háborús és amerikai filmet láttam, hogy a magyarázat nélkül is tudtam, mit jelent. A történet, visszatértem. Egy nagy hajsza. Mennek egyik nyom után a másikért, miközben Voller és az emberei a nyomukban vannak. Nem rossz, van fordulat is, csak olyan… kiszámítható mégis. Mi másért poénkodott volna Banderas azon, hogy ő játszotta a jó embert, aki meghal Indy-ért? Talán ezért is maradt meg bennem, amikor a tengeri rajtaütést túlélve Helena és Teddy örülnek és ünnepelnek, Indy meg rájuk szól, hogy éppen most ölték meg egy jó barátját. Hát igen, én se szeretem, amikor egy történetben nincs súlya a halálnak. Annak ellenére, hogy ez a jelenet bekerült, azért ebben a filmben sincs súlya a halálnak. Még Mutt kapcsán is azt emlegeti fel Indy, hogy Marion nem bírta kiheverni a történteket és tönkrement a házasságuk. (Én vártam is, ha visszamennek a II. VH-ba, csak figyelmezteti magát, hogy ne engedje el a fiát majd Vietnámba. Csak éppen sokkal régebbre ugrottak vissza.)

A látvány nem rossz, egyes részeit kifejezetten szépen megcsinálták. A fiatalított Indy-t már dicsértem, de Szirakúza ostroma is mutatós lett. Igyekszem is összeegyeztetni fejben az itt látott városképet azzal, amit 2 éve a városban láttam. Nehéz. De jó a Heuréka poén is, ha már azt nézem, mi tetszett az ókorban.

Zárásul, elég vegyesek az érzéseim. Nem tudok elképzelni egy Indiana Jones rebootot, hogy más legyen Indy és újrainduljon az időszámítás. De azzal is bajom van, hogy Ford ennyire viszi tovább a szerepet. Igen, mániám a kor. A frigyládás kaland 1936-ban volt. Ez a történet 1969-ben játszódik. Az 33 év. A két film elkészülte között meg 42 év van. Máris van plusz 10 év, amivel Ford idősebb, mint a játszott karaktere. Ezek meg annyira látszanak… Különben le a kalappal, hogy ennyi idősen így végigcsinálta a filmet, de akkor is. Az akciópapák után nem vágyom a kalandor papák térnyerésére.

A bejegyzés trackback címe:

https://mindennapmozi.blog.hu/api/trackback/id/tr5018454171

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2024.07.28. 21:35:09

Egyszerre az új a friss film és a megörgedett Indy. Összességében a sztori is, az ellenfelek is, de még Ford is jó volt benne. Nálam a jobb filmek közé tartozik, bármennyire blaszfémia, de simán odatenném az eredeti 3 mellé, akár cserélnék is belőle, hogy top 3ba kerüljön az 5ből!
süti beállítások módosítása