Henrik és feleségek. Kinek mennek fejből a számok is? Vagyis, VIII. Henrik, akinek 6 neje volt. És kinek mennek a feleségek is? Regénysorozatnak hála én egy ideje tudom őket, de aztán jött a Six is. Aki musical néző, onnan könnyen megjegyezte. Elvált, lenyak, kipurc, elvált, lenyak, túlél. Angolul jobban hangzott: divorced, beheaded, died, divorced, beheaded, survived. Nevekkel: Katalin, Anna, Jane, Anna, Catherine és Katherine.
Ez a film is ezt a témát ragozza, de egy feleségre koncentrálva. A trükk meg az, hogy nem a legismertebbeket teszi a középpontba. Vagyis, nem Boleyn Anna és Catherine Howard, hanem a túlélő lesz a főszereplő.
A cím különben szépen megfogja, mit akartak leginkább megmutatni Katherine Parr személyiségéből. Ennek a nőnek komoly elvei voltak és nem csak feleség volt, de benne volt a vallási reformokba, saját könyveket adott ki és összefogta az igencsak mozaik családját. Elég csak belegondolni: Henrik hatodik neje volt és három mostohagyereket kapott vele, akiknek mind más volt az anyja. Ő pedig eltökélte, hogy mindegyiket szeretetben, sajátjaként neveli.
Ami új volt a filmben, az Henrik házasságainak ismétlődő dinamikája. Nekem eddig az a kép volt erről a házasságról a fejemben, hogy Henrik inkább ápolónőt szerzett maga mellé, és nem asszonyt. Ebben a filmben ez viszont egy elhált, hatalmi játszmákkal teli frigy volt. Katherine tojáshéjakon járt, hogy ne dühítse fel a férjét. Látszólag minden rendben is volt, Katherine mindent igyekezett megtenni. Még a saját elképzeléseit is el tudta fojtani a férfi kedvéért. Csakhogy, a hatalom és Henrik mániái meghozták a feszültséget.
Ami teljesen új elem is volt számomra: amikor Henrik halála esetén, a fia nagykorúvá válásáig Katherine-t tette meg kormányzónak, a nemesség már össze is esküdött az asszony ellen. A Seymour-klán összezárt és még Thomas is a nő ellen fordult, aki pedig Henrik előtt a jegyese volt és nyílt titok volt, hogy az érzelmeik nem hűltek ki, ha a nő másnak is a hű felesége. Addigra már elég jól megtanulták a leckét, mit tesz Henrik azzal, akire csak a csalás árnyéka vetül: fejeztet. A másik, hogy ez a feleség is teherbe esett a történet során. Amikor elment a baba, Henrik azt értékelte árulásnak és ment neki azért az asszonynak, hogy nem szereti, megölte a gyereküket.
Nagyon szépen megfogták, micsoda őrület volt Henrik házasságaiban. Nem egy olyan jelenet volt, amin zavarba is jöttem, mit akarnak kifejezni vele. Amikor Henrik betömte a nő száját? Az már egészen perverz és ijesztő volt, demonstrálva egy korlátlan hatalmú férfi minden erejét, amit a nő ellen használ.
A film meglepően jól is néz ki. A ruhák, a korhűnek tűnő kinézetek. Komolyan le is döbbentem, micsoda arcszőrzetek tűntek fel a vásznon. Ilyen szakállakat bevállalni, a külcsín ellen. Hú. Főleg Thomas Seymour kapcsán idegesített, mert kb. Sam Riley volt az egyetlen helyesebb színész a stábban, de ez rajta is rengeteget rontott.
A fókusz azonban Jude Law Henrikje és Alicia Vikander Katalinja. Mindketten komolyan összerakták a figurát és nekem megvolt a beteg házasság dinamikája is. Law-t olyan szinten sikerült Henrikké alakítani, hogy valóban előbb jutott róla eszembe a Tudor-király, mint a színész maga.
Nem az a film, ami szórakoztatna vagy jól esne. De érdekes, és ha az embernek van agya a házassági drámákra, megvan a vonzereje a színészeivel. A kritikái talán csak közepesek, de én nem bánom, hogy megnéztem.